29 Mayıs 2013 Çarşamba

Kovboy Atkısı YapımıMalzemeler:

2 adet yumak

şiş 4

Tığ 1,5Yapılışı:
4 ilmekle başlanır (kenarlar dahil 4 ilmek olacak).

Önemli açıklama 1: baş ve sondaki kenar ilmekler sonda örülür, arkaya dönüldüğünde ilk ilmekler örülmeden alınır,

1 sıra: düz örgü örülür; ancak 3. ve 4. ilmek arasında ajur artırım yapılır. Ters örgü örülür. İlmek sayımız 5 olur.

2. sıra: kenar ilmek örülmeden alınır, 1 artırılıp 2 ilmek düzden birlikte örülür, 1 ilmek düz örülür, 1 artırılır ve kenar ilmek örmeden alınır. Arka sıra tersten örülür.

3. sıra: kenar örülmeden alınır, 2 ilmek örülür 1 ilmek artırılır, 2 ilmek düzden birlikte örülür, 1 ilmek düz örülür, 1 artırılır ve kenar ilmek örülür.

4. sıra: kenar örülmeden alınır, 3 ilmek örülür 1 ilmek artırılır, 2 ilmek düzden birlikte örülür, 1 ilmek düz örülür, 1 artırılır ve kenar ilmek örülür.

5. sıra: kenar örülmeden alınır, 4 ilmek örülür 1 ilmek artırılır, 2 ilmek düzden birlikte örülür, 1 ilmek düz örülür, 1 artırılır ve kenar ilmek örülür.

6. sıra: kenar örülmeden alınır, 5 ilmek örülür 1 ilmek artırılır, 2 ilmek düzden birlikte örülür, 1 ilmek düz örülür, 1 artırılır ve kenar ilmek örülür.

7. sıra: kenar örülmeden alınır, 1 ilmek artırılır, 2 ilmek düzden birlikte örülür, sona kadar görüldüğü gibi örülür...


Önemli açıklama 2: son ilmekler hep 2 kesmeden sonra bir artırma ve kenar olarak bitirilecektir...


3 ve 7. sıradaki anlatım  örgü 65 cm. olunca ya kadar devam eder.

65 cm den sonra (1. sıradan 6. sıraya kadar olan örme işleminde bir değişiklik olmayacak) aynı örme işlemine devam edilecek ancak burada tek fark sonda kalan 6 ilmeğe gelene kadar örün (kenar ilmek hariç)  3 ilmeği birlikte kesin (1. ilmeği örmeden alın 3. ilmeği 2. ilmeğin üzerine alın bunların üzerine de 1. ilmeği alarak hepsini bir ilmek olarak örün) 1 ilmek artırıp 2 ilmek düz kesin, 1 ilmek düz ör, 1 artırın ve kenar ilmeği örerek bitirin.

Tersinde ters olarak örülecektir.

4 ilmek kalana kadar eksiltme işlemini bu şekilde devam edin...İpimizi koparmadan kalan tek ilmeğe tığımızı takip; 6 zincir, 1 sık iğne yaparak boyunluğumuzun etrafına tığlarız. Bu arada, ipimizi 2 kat, 5 zincir çekip halka yaparak sık iğneyle 7 sıra doldururuz.

ben bunun yerine çicek gibi tığlamayı tercih ettim

Bu işlemi 23 tane halka yapana kadar devam ederiz.

Boyunluğumuzda 20 zincir çekip; ördüğümüz sık iğne halkalarımız boyunluğumuza sık iğneyle tutturup, 20 zincirle geri dönerek işlemimizi tamamlarız. Boyunluğumuz bitince hafif buhar
 veririz.

Nette bulup yaptığım bir model ...
2 yorum:

  1. cok merak ettim acaba bittimi birde bende yaptim fakat bir taraf genisledi

    YanıtlaSil
  2. az kaldı evet genişleyerek devam ediyor örgü sonra keserek azaltacaksınız...

    YanıtlaSil