25 Temmuz 2013 Perşembe

Nilüfer Çiçeği ve Faydaları

Yurdumuzda göl ve geniş su birikintilerinde yaşar. Yani bir su bitkisidir. Geceleri suya batar, gündüzleri su yüzüne çıkar.

Sarı nilüfer çiçekleri ile beyaz nilüfer çiçekleri farklı etkilere sahiptir.

Nilüfer Çiçeğinin Faydaları
- Kalbi kuvvetlendirir.
- Nilüfer mikrop öldürücüdür.
- Çiçeğini koklamak uyku verir.
- Sinirleri yatıştırır ve ağrıları dindirir.
- Beyaz nilüfer baş ağrısını giderir ve cinsel isteği arttırıcıdır.
- Kökleri kabız yapıcı etkisi nedeniyle ishale karşı faydalıdır.
- Beyaz nilüfer sinirleri yatıştırır, uyku verir

Çiçeğinden damla damla su çıkarılır. Bu çıkarılan suyu içmek; uyku getirir. Bütün sıcak hummalara faydalıdır. kuru öksürüğe, şiddetli ateşe, ciğer ve dalak hararetine, yanmasına faydalıdır. Bu, adı geçen hastalıkların durumuna göre damla damla çıkarılmış nilüfer suyunu içirmek lazımdır. Nilüferi ağzda tutsalar: diş ağrısını giderir. Başta meydana gelen buharı dağıtır.

Nilüfer Nasıl Kullanılır?
Zehirlenmelere neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Havuzlarda süs bitkisi olarak kullanılır. Hekimlikte ise köklerinden ve çiçeklerinden faydalanılır. Kökleri kabız edicidir. Kökleri kaynatılarak elde edilen su ile gargara yapılırsa boğaz iltihaplarına iyi gelir. Kök ve yaprakları lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini kolaylaştırır
.Nilüfer kökünü veya tohumunu suda kaynatıp vücuda sürmek; vücuttaki lekeleri giderir. Kökünü taze iken dövüp yara üzerine koymak; kanı teskin eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder